Czy warto i jak uczyć się języka włoskiego?

Czy warto uczyć się języka włoskiego?
Jak się go nauczyć?
Jeśli tutaj jesteś to pewnie albo jesteś już bardzo blisko podjęcia tej decyzji albo już rozpocząłeś naukę włoskiego, lecz dosięgło Cię zwątpienie. 
Brawo! Znalazłeś się w dobrym miejscu. Dowiesz się z tego wpisu co da Ci nauka języka, jak się do tego zabrać i poznasz najważniejsze zasady językowego sukcesu.
 Na sam początek mam też dla Ciebie pierwszą bardzo dobrą wiadomość: skoro już tutaj jesteś - to połowa sukcesu za Tobą. I to ta trudniejsza i "większa połowa"!

Po co nauka język obcego? Dlaczego wybrać język włoski? Co da Ci nauka włoskiego?

1
Język na wagę złota
                Pierwszy argument będzie prosty i bardzo praktyczny. Znajomość języków obcych często zapewnia lepsze warunki zatrudnienia i perspektywy zawodowe... Po prostu łatwiej w ogóle jest nam zdobyć wymarzoną pracę. Dzisiaj niejako obowiązkiem jest dobra znajomość przynajmniej dwóch języków obcych. Żyjemy w globalnej wiosce, jesteśmy znacznie bardziej mobilni, firmy z całego świata tworzą sieci współzależności... Języki obce są więcej jak mile widziane, a nawet koniecznie, aby odnaleźć się wśród wymagań dzisiejszego świata. Ponadto, ponownie odkrywa się dwujęzyczność. Zresztą, wiecie, że przeważająca większość ludzi na świecie posługuje się biegle więcej niż 2 językami? Nie wierzycie? Pomyślnie o tym, ile języków jest w Afryce i Azji oraz o stale rosnącej liczbie mieszkańców tych kontynentów... Obywatele mniejszych państw i w Europie zmuszeni są by poddać się dwujęzyczności i tak też się dzieje. Na starym kontynencie mówi się około 70 językami, choć oczywiście wiodących języków jest znacznie mniej. (Ciekawostka: języki Europy ok. 10% wszystkich języków świata, bowiem szacuje się, że na świecie istnieje 6,5-7 tysięcy języków!). No dobra, więc dlaczego warto uczyć się włoskiego? Jak to jest z tym włoskim?
                   Może la lingua italiana nie zachwyca jak angielski liczbą użytkowników czy uniwersalnością, jest raczej niszowym językiem. Niewiele osób zna włoski jako język obcy i to może być Twój wielki atut na płaszczyźnie zawodowej, szczególnie, że sami Włosi nieczęsto sprawnie posługują się obcymi językami. Włoskim mówi, co ciekawe, także na Malcie, w części włoskojęzycznej Szwajcarii, a także ok 15% Bośniaków i Chorwatów również posługuje się tym językiem. Jest też 3-4 najchętniej wybieranym językiem do nauki jako język obcy - według światowych rankingów. Tak więc, jest z kim rozmawiać po włosku, a jednocześnie będzie to twoja wyjątkowa supermoc!


2
Odmień swoje podróżowanie
                Znajomość języka pozwoli ci swobodnie podróżować. Poczujesz się wolny/a, w Twoim zasięgu pojawi się wielka, barwna przygoda. Świat jest piękny, ogromny, różnorodny i inspirujący - o czym, mam nadzieję, że nie muszę nikogo przekonywać, podobnie jak do tego, że podróżowanie kształci. Z podróży człowiek wraca odnowiony, pełniejszy, mądrzejszy. To taka rzecz, która zwraca się z nawiązką. Płacisz za nią, ale wracasz o wiele bogatszy i nikt ci tego nie odbierze. A najlepiej z wyjazdów skorzystasz, jeśli... po prostu będziesz w stanie komunikować się miejscu w którym będziesz przebywać. Uniknij rozczarowań i zrozum swoją podróż. Znajomość języka obcego pozwoli Ci również nie myśleć stereotypowo, nie dasz się zaprowadzić w typowo turystyczne miejsca i zaserwować menu turistico. Sam zaplanujesz swoją podróż, wybierzesz za siebie, przeczytasz o miejscach znanych tylko miejscowym. 
                 Italia jest jednym z turystycznie najchętniej odwiedzanych krajów. Pomimo wielkiego piękna, może jednak szybko zrazić podróżników. Wybierając utarte i wszędzie opisane szlaki zamiast wielkiej, włoskiej, mitologicznej przygody otrzymasz tłum, kolejki, marne żarcie i tylko zrobisz kolejne identyczne zdjęcie. Słowem przeżyjesz jeszcze jedną taką samą podróż jak wszyscy inni. Ale możesz zrobić dla siebie coś wyjątkowego - dzięki znajomości języków łatwiej pozwolisz sobie na spontaniczność w podróży, ułatwisz sobie jej planowanie, skorzystasz z rad "tubylców" i... pełniej poczujesz nawet weekendowy wyjazd do Włoch. Ucz się języka, który jest częścią magii Italii i twórz własne, niepowtarzalne doświadczenia.

3
Zanurz się w kulturze
                Język obcy pozwala lepiej zrozumieć kulturę, zwyczaje, historię narodu, a także umożliwia czytanie źródeł bez konieczności uciekania się do niedoskonałych przekładów. Tłumaczenie nigdy nie odda znaczenia oryginału, gdyż każde słowo w zderzeniu o inne i kontekst jest nośnikiem pewnego ponadjęzykowego znaczenia, które jesteś w stanie zrozumieć wyłącznie znając dany język. Tłumaczenie nigdy w pełni nie odzwierciedli gry słów i stylu dzieła. Z tej perspektywy, język dostarcza możliwości samodzielnego wkraczania w tajemnice różnych kultur. Ponadto, immersja w kulturze obcego kraju pozwala lepiej poznać nie tylko nowy, ale i własny krąg kulturowy. Zderzysz, porównasz, znajdziesz różnice, podobieństwa i analogie między różnymi nacjami i państwami. Świat stanie się barwniejszy, przyjaźniejszy i mniejszy.  
Agrigento, park archeologiczny, Ź: Archiwum własne
              Italia przyciąga jak magnes goszcząc codziennie tysiące turystów urzeczonych mitem Włoch, rozkochanych w Półwyspie Apenińskim. Włochy to synonim piękna i wszechobecnych zabytków, Bel Paese może pochwalić się największą ilością dóbr światowego dziedzictwa kultury UNESCO! Ponadto, to kraj, który zapisał się na setkach setek kart historii. Dziś jest doceniany za dziedzictwo w zakresie sztuki, malarstwa, wyśmienitej kuchni, muzyki, literatury, teatru, mody, motoryzacji... Możesz zgłębić tajniki światowej kultury - język jest ku temu narzędziem.

4
Otwórz się na... siebie
                Wreszcie mój ulubiony argument. Języki obce otwierają okno nie tylko na świat i na kulturę danego kraju, ale i na... samego siebie. Dostarczają samowiedzy. Ucząc się języków i łamiąc swoje bariery, komunikując się z osobami spoza naszego kręgu kulturowego... zmieniasz się. Burzą się mury nieśmiałości, nagle masz więcej do powiedzenia, niestraszne stają ci się wyzwania. Każdy z nas jest niejako wypadkową najżyczliwszych skrzyżowanych spojrzeń, najprzyjaźniejszych uścisków dłoni i najcieplejszych wymienionych słów. Wzbogać więc swoją osobowość ucząc się języka obcego!  
                  Język włoski często nazywa się po prostu... melodią. Piękne brzmienie włoskiego to jednak nie wszystko: włoski to... radość. La lingua italiana jest nośnikiem dolce vita, nieśpiesznego stylu życia, entuzjazmu. Kto wie, może i Ty wrócisz inny, nowy, lepszy, szczęśliwszy? 


5
Ćwicz swój najważniejszy narząd
                     Nauka języków obcych to najlepsza i bardzo naturalna gimnastyka dla naszego mózgu. Człowiek jest stworzony by komunikować się za pomocą fascynującego narzędzia jakim jest język. Kiedy uczysz się języków wzrasta Twoja inteligencja, ćwiczysz pamieć krótko- i długotrwałą, rozwijasz Twoją kreatywność. Rozwija się Twoja zdolność do rozwiązywania problemów, myślenia abstrakcyjnego, ponieważ ćwicząc się językowo mózg wzmacnia połączenia nerwowe i wzrasta jego plastyczność. Tak więc w efekcie - mózg działa sprawniej, Ty kojarzysz szybciej i masz więcej alternatywnych pomysłów. Ponadto, potrafisz szybciej odnaleźć reguły - języka, matematyki, gier. Słowem, myślisz logiczniej. 
                   W tym kontekście nauka języka włoskiego, pozwoli Ci łatwiej i szybciej opanować języki romańskie! A jakie to? Język francuski, hiszpański, portugalski, rumuński... 


6
Komunikuj się i poznaj ciekawych ludzi
                Oto ostatni, lecz nie najmniej ważny powód dla którego warto uczyć się języków obcych. Język jest w pierwszym rzędzie najskuteczniejszym narzędziem komunikacji. Bez nieporozumień zamówisz ulubione danie i nie dasz się naciągnąć na rachunek dla turysty. Wytargujesz się na targu o smakowite warzywa i poprosisz o wskazówkę, jeśli zgubisz się w labiryncie uliczek. Wyobraź sobie powrót z pracy i o to jak opowiadasz najbliższym o przypadkowym spotkaniu podczas którego udało się uratować z opresji sympatycznych obcokrajowców. Dzięki językom obcym będziesz miała/miał szansę dotrzeć do wyjątkowych ludzi rozrzuconych po całym globie. Nawiążesz znajomości z inspirującymi osobami, a może nawet przyjaźnie na całe życie? Pozwól sobie chociaż raz na taką rozmowę, spójrz przez chwilę oczami innej osoby. Spytaj się, co wie o Twoim kraju, pozwól wyrazić inną perspektywę i... wzbogać się.  
                Poznając się z Włochami rozprawisz się ze stereotypami, zrozumiesz, że Italia to nie tylko Bel Paese. Odkryjesz między ciepłymi Włochami a chłodną Polską więcej podobieństw niż się spodziewasz, ale również znajdziesz różnice, o których byś nigdy wcześniej nie pomyślał/a.
               Włosi są otwarci na turystów i cieszą się, gdy Ci mówią w ich języku. Nawet kilka słów jest w stanie zjednać Ci sympatię właściciela wynajmowanego pokoju czy szefa ulubionej restauracji na rogu. Pozwól sobie na rozmowę z rodzimym Włochem. To on jest duszą tego kraju, nie zabytki, nie widoki. On chętnie wprowadzi Cię w tajniki własnej kultury, opowie o ulubionym daniu, które oczywiście najlepiej przygotowuje jego mamma lub nonna (babcia). Podróżując po całym Półwyspie i rozmawiając z mieszkańcami zrozumiesz, dlaczego tak wiele mówi się o różnicy północ-południe, a może jednak - przeciwnie - powiesz, że przepaść mentalności pomiędzy Włochami się zaciera? Zbuduj swoje własne opinie. Wyjeżdżaj, rozmwaj.. A wystarczy tylko kilka słów - obiecuję Ci. Pierwszy krok jest najtrudniejszy, lecz gdy przełamiesz się... poczujesz swoją włoską podróż całą/całym sobą.




Od czego zacząć? Co muszę wiedzieć?
              Nauka każdego z języków, niezależnie czy to angielski, chiński czy włoski wymaga: motywacji, systematycznej pracy, czasu i... małych kroczków. Nie jest łatwo, ale kiedy już osiągniesz pierwsze wyniki, poczujesz satysfakcję. 
            Czy język włoski jest prosty? Być może. Może język włoski nie należy do najtrudniejszych języków do nauki dla Polaków, ale ogromne oczekiwania stawiane najpiękniejszemu językowi świata sprawiają, że po pewnym czasie trudno o postęp w uczeniu się. Łatwo się zdemotywować - wszyscy wkoło opowiadają Ci jak to szybko i bezproblemowo przyswoili włoski, a Tobie idzie to jakoś opornie, a może po prostu nie jesteś przekonany/a...  Daj sobie też prawo do czasu i nie porównuj się z innymi. Daj sobie prawo do błędów - te znikną wraz z praktyką. Znajdź swoją własną motywację i nieustannie dąż do podtrzymania jej! Korzystaj z jednego, dwóch podręczników czy kursów, nie więcej. Mimo to, staraj się go uzupełniać, lecz inaczej - nie potrzebujesz od razu wiedzieć wszystkiego. Rób to co lubisz i połącz naukę z największą pasją. Niech nauka będzie jak najbardziej przyjemna. Baw się językiem, baw się dźwiękiem. Łącz ulubione sposoby na spędzanie wolnego czasu z nauką języka. Lubisz kosmetyki? Obejrzyj dział Beauty na YT w języku włoskim. Fascynuje Cię piłka nożna? Spróbuj znaleźć live-streaming z włoskim komentatorem. Co więcej? Szukaj alternatywnych dróg nauki, metod i różnorodnych materiałów: słuchaj radia, oglądaj filmy, zapisz się na interpals.net i znajdź swojego przyjaciela od listów i ćwicz swój język. Mów do siebie, mów do ludzi! Znajdź swój sposób na naukę i nieco go modyfikuj. Zapisz się przez Facebooka na tandem, wejdź do grupy pasjonatów. A przede wszystkim... wyjeżdżaj. Przemieszczaj się palcem po mapie, korzystaj z Google satelity i inspiruj się. Nie pozwól zaniknąć twojej budzącej się pasji.

Ź: Archiwum własne
Zreasumujmy!
1. Znajdź swoją motywację!
2. Systematycznie pracuj.
3. Daj sobie czas i prawo do błędów.
4. Połącz naukę z największą pasją.
5. Szukaj alternatywnych dróg nauki. 
6. Otaczaj się pasjonatami. 
7. Marz o podróżach i wyjeżdżaj!



           Na blogu jeszcze trochę czasu minie zanim pojawi się mini kurs języka włoskiego, który przygotowuję dla Was już od wielu miesięcy. Bądźcie cierpliwi! Wkrótce jednak pojawi się krótki opis metod i sposobów. Dzisiaj mam dla Was inną, bardzo dobrą wiadomość (niektórzy już ją znają). Jest to bardzo dobrą wiadomość!


Włoski całym sobą
                 O mojej przygodzie z włoskim i Włochami możesz przeczytać tutaj. Dowiesz się jak zrodziła się moja pasja do Italii i jak oraz gdzie nauczyłam się mówić po włosku (ale i nie tylko mówić - skruszała moja nieśmiałość i uwierzyłam w swoje możliwości!). 
                  Otuleni pięknem Włoch, otoczeni językiem zewsząd - tak możecie spędzić swoje wakacje. Szczerzę wierzę, że każdy może nauczyć się języka obcego - wystarczy odpowiedni bodziec i motywacja oraz systematyczna praca. Jest jednak kilka takich metod, które pozwalają przyśpieszyć proces nauki, uprzyjemnić i zakorzenić język na całe życie, a tego, wierzcie mi, nie zrobią żadne książki! Najskuteczniejszą z nich jest wyjechać, pozwolić się ponieść, odłączyć się od języka ojczystego, zanurzyć się w kulturze. Poznając język w praktyce i w podróży, zaangażujesz w nauczanie wszystkie zmysły. Nacieszysz oko i podniebienie. Czy muszę wspominać, że ucząc się przez doświadczenie uczymy się najskuteczniej, najszybciej i najnaturalniej?
                  W moim poście pisałam jaką ogromną różnicę można było zauważyć pomiędzy moimi kompetencjami lingwistycznymi, a umiejętnościami koleżanek, które mogły pozwolić sobie na kursy i wyjazdy za granicę... Mnie nigdy nie było stać na takie wyjazdy, a poza tym... strasznie się obawiałam. Im dłużej zwlekałam tym większy był balonik strachu w mojej piersi. Przyszedł jednak moment, kiedy pojawiła się okazja, a ja odważyłam się rozwinąć skrzydła i dosłownie - odlecieć. Co powiecie na przygodę niczym z książek? 

              Nie popełniaj mojego błędu. Nie tłamś się wyłącznie w ciasnym pomieszczeniu pod stertą niepotrzebnych kserówek ucząc się zwrotów, których nigdy nie użyjesz w praktyce, bo i tak nie będzie z kim... Zgódź się zaryzykować... na własnych zasadach, ale spróbuj! Zaskoczysz się i pożałujesz, że nie zrobiłeś/aś tego wcześniej!

A według Was? Co daje nauka języków obcych? Warto uczyć się włoskiego? Jakie rady dalibyście innym?
Dajcie znać! 


Może też Cię zainteresować podcast: JAK BRZMIEĆ JAK RODOWITY WŁOCH?


8 komentarzy:

  1. Ja jestem zdania że każdego języka obcego warto się uczyć jaki on by nie był. Przede wszystkim najważniejsze to mieć dobrego nauczyciela bo to od niego dużo zależy jaka wiedza będzie przekazywana. Dlatego ja do nauki języka obcego wybrałem szkołę https://lincoln.edu.pl i wiem, że moje chęci połączone z wiedzą i podejściem wykładowców na pewno pozwolą osiągnąć cuda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Marta Słomiak7 grudnia 2018 18:42

    Moim zdaniem warto jest się uczyć języka włoskiego, gdyż w sumie każdy język obcy może nam się przydać w życiu. Ja preferuję naukę poprzez czytanie ebooków https://www.jezykiobce.pl/35-wloski/s-1/chce_korzystac_z-e_book/categories-wloski i to właśnie z nich czerpię najwięcej wiedzy. Już teraz wiem, że język włoski nie jest wcale taki ciężki do nauczenia się.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. fajny blog! będe częściej tu zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem nauka języków obcych jest najlepszą inwestycją w własny rozwój.

    OdpowiedzUsuń
  6. Mi się włoski i hiszpański podobają, sa do siebie podobne, wiec nie widze opcji zeby się ich nie uczy :)

    OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za twój komentarz!